Mindenki ismeri a mondást: aki bújt, aki nem, jövök! Előbb vagy utóbb a foltok is, mint például a vörösbor vagy a fagylaltfolt, így jelennek meg a szőnyegeden. Bárkivel megeshet, azonban ha egyszer veled történik meg, nem árt tudnod, mitévő legyél, hogy ne kelljen rögtön lecserélned a pihe-puha szőnyegedet, amit annyira szerettél.
Annak érdekében, hogy a szőnyegeid sokáig újnak hassanak, ismerned kell a megfelelő gondoskodási technikát, legyen szó porszívózásról vagy az elszíneződések megakadályozásáról. Amennyiben szükségessé válik, ne rettenj vissza a professzionális tisztíttatástól sem, azonban amíg nem nagyméretű szőnyegekről beszélünk makacs foltokkal, általában ez a folyamat gyorsabb és hatásosabb is lehet otthon.
Bejegyzésünkből megtudhatod, hogyan tisztítsd szőnyegeidet megfelelően, attól függően, hogy milyen az anyaguk. Lássuk általános tippjeinket.
Javaslatok a szőnyegek karbantartására
- Mindig tartsd be szőnyeged tisztítási utasításait, melyből megtudhatod, milyen anyagból készült (gyapjú, bőr, selyem, viszkóz, juta, polipropilén vagy egyéb természetes vagy szintetikus anyag), mekkora az anyagsűrűsége, illetve egyéb hasznos részleteket is, amelyek fontosak lesznek a tisztítás során.
- A mai, modern porszívók roppant hatékonyak, azonban a szívóerejük könnyedén hátránnyá válhat, ha a szőnyeg anyagához mérten túl erőteljes a tisztítási folyamat. Ha észreveszed, hogy a szőnyeg szálai a porszívóba ragadtak, változtass a beállításain, csökkentsd a szívóerőt.
- Ne porszívózd a bojtokat és rojtokat, mert az a szőnyeg szétfoszlását okozhatja.
- A foltok soha nem tűnnek el erős dörzsöléstől, viszont sürgősen meg kell kezdeni az eltávolításukat egy tiszta, fehér ruha segítségével, melynek köszönhetően a foltok nem hagynak erős nyomot a szőnyegen, és jó eséllyel könnyebben meg lehet tőlük szabadulni.
Tisztítási kisokos típusonként
Csomózott szőnyegek
- A csomózott szőnyegeket szálirányban porszívózd, kefe használata nélkül
- A makacs foltokat egy tiszta, fehér ruha segítségével érdemes eltávolítani. Ehhez használhatsz hideg vízből és finom tisztítószerből készült keveréket.
- A régi foltok otthoni eltávolítása nehéz folyamat. Ne próbáljunk ki egyéni tisztítási módszereket, hiszen azok tönkretehetik a szőnyeg szövetét.
Szintetikus szőnyegek
- Mindig vess egy pillantást a tisztítási utasításokra, mielőtt kimosnál egy szintetikus anyagból készült szőnyeget. Biztosíts elegendő helyet a szárításhoz, lehetőleg szabad levegőn, a napon végezd. Fekvő helyzetben szárítsd őket, ne lógatva, mert attól károsodhat a formája.
- Ha mosásra kerül a sor, használj finom tisztítószerrel elegyített vizet a szőnyeg teljes felületén, majd öblítsd ki alaposan.
Természetes anyagú szőnyegek
- Tudod, miért bújnak ki újabb és újabb szálak a szőnyegedből? Az angol nyelvben ezt úgy mondják: „rug sprouting”. De mi történik ilyenkor pontosan? A gyapjúszálak kihúzódnak a csomózásból és a szőnyeg felületére kerülnek. Ne tépd ki őket, mert azzal könnyen tönkre tudod tenni a szőnyeget. A megoldás ilyenkor az lehet, hogy ugyanolyan hosszúságúra vágod a hosszabb szálak végeit, mint a többi, majd kiporszívózod a szőnyeget.
- Ha kiöntesz valamit a szőnyegedre, távolítsd el gyorsan a foltot egy tiszta, fehér kendővel kívülről befelé haladva. Így kerülheted el, hogy a folt megmaradjon, majd vidd el egy tisztítóba a professzionális tisztításhoz.
Shaggy szőnyegek
- A hosszú szálú, úgynevezett shaggy szőnyegek sokkal nehezebben tisztíthatók, mint rövid szálú társaik. A szennyeződések megrekednek az anyagban, és legtöbbször a porszívózás nem elég, hogy megszabaduljunk tőlük.
- Ha kisebb méretű szőnyegről van szó, kirázhatjuk az ablakon keresztül. Ha nagyobb méretű a szőnyegünk, porszívózás előtt fordítsuk fejjel lefelé, és poroljuk ki finom ütésekkel.
- Foltok eltávolítására vagy éves nagytakarításra javasolt tisztítóba adni őket.
Keleti szőnyegek
- A kézzel készült, keleti mintájú szőnyegek komoly gondoskodást igényelnek, hogy sokáig megőrizzék újszerű állapotukat. Akár egy erősebb porszívózás is károsíthatja az anyagukat, ezért próbáld ki a következő trükköt: takard le a szőnyeget finom szövésű nejlonhálóval és úgy porszívózd. Ez védi a szőnyeg szálait, míg a porszemcséket eltávolítod.
- A különböző szószokból vagy egyéb folyadékokból hátramaradó foltok eltávolíthatóak szódabikarbónával. Szórd a szőnyegre, hagyd állni néhány óráig, majd távolítsd el a szódabikarbónát egy finomabb kefével vagy porszívóval.
- Bortól vagy egyéb italoktól kialakult foltokra használj szénsavas ásványvizet, de csak miután a nagyobb részét felitattad egy tiszta ruhával. Ezután öntsd rá az ásványvizet, majd dörzsöld át finoman újból. Ismételd meg ezt a lépést addig, míg a szőnyeg tiszta nem lesz. A makacs foltos szőnyegeket érdemes tisztítóba vinni.
- Ha egy kézzel készült keleti szőnyeget az ablak elé vagy napsütötte részre helyezel, ne felejtsd el átforgatni néhány havonta, hogy megmaradjanak a színei.
Ne feledd, hogy sosem szabad erősen dörzsölni a szőnyegekre került foltokat, sem bármilyen tisztítószerrel, melyet otthon megtalálsz, kísérletezni. Használd a víz és finom tisztítószer keverékét, ecetes vagy szódabikarbónás ásványvizet, és ha a foltok még mindig láthatóak, egy tisztító kezelése után ismét újszerűek lesznek. Amennyiben lehetséges, olyan tisztítót válassz, ahol biológiailag lebomló, ökológiai anyagokat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.